ÇEVRE DOSTU KAMPÇININ YOL REHBERİ

Doğanın kucağında uyanmak, kuş cıvıltılarına eşlik eden bir kahvaltı yapmak ve geceleri milyonlarca yıldızın altında uyumak. Kamp yapmak, şehrin gürültüsünden ve karmaşadan uzaklaşıp doğayla iç içe olmanın en güzel yollarından biri. Ancak unutmaman gereken bir şey var: doğaya verdiğin zarar geri döndürülemez!

Doğada zaman geçirirken ona saygı göstermek ve korumak her şeyden önce gelecek nesillere olan borcumuz. Bu yüzden kamp yaparken doğayı koruma altına almanın yollarını öğrenmek ve doğada geçirdiğimiz her saniye bunları her an aklımızda tutarak bir içgüdü gibi uygulamamız gerekiyor.

ARKANDA SADECE AYAK İZLERİN KALSIN

Doğa, insanlar ve diğer tüm canlılarla paylaştığımız ortak evimiz. Ormanın derinliklerine, dağların zirvelerine ya da kumsallara çadırını kurmadan önce bilmen gereken doğa dostu kamp kuralları:

 • Kamp alanından ayrıldığında, geride sadece ayak izlerini bırakmalısın. Oluşturduğun her türlü atık malzemeyi geri getirmek senin sorumluluğunda olduğundan yanına çöp poşetleri almayı unutmamalısın.
 • Doğada kamp yaparken kullanacağın malzemeler çevre dostu ürünler arasından seçilmiş olmalı. Örneğin, tek kullanımlık plastik yerine yeniden kullanılabilir kaplar veya doğada çözünen sabunlar gibi seçimler yapabilirsin.
 • Doğada yaşayan canlıların yaşam alanlarına saygı göstermeli yani, kamp yapacağın yerdeki bitki ve hayvanlara zarar vermemeye çalışmalısın. Onların da senin kadar doğada yaşama hakkı olduğunu unutmamalısın.

ÇADIRIN YERİ TEHLİKEDEN UZAK OLSUN

Kamp alanı seçerken dikkat etmen gereken bazı önemli noktalar bulunur. İşte senin için en iyi kamp deneyimini garantilemek ve doğayla uyum içinde olmak için öneriler:

 • Yumuşak, düz ve taşsız bir zemin, rüya gibi bir uyku için anahtardır. Ancak, su birikintilerinin oluşabileceği çukur alanlardan veya sel riski taşıyan nehir kenarlarından uzak durmalısın.
 • Kamp yapmayı planladığın alanda doğal tehlikelerin olup olmadığını kontrol etmelisin. Yüksek rüzgar alan veya kayalık bölgeler, kamp için pek de ideal değildir. Ayrıca ağaç altında kamp yaparken çadırını kuru dalların üzerine kurmamaya da dikkat etmen önemli.
 • Kamp yapacağın yerin yaban hayatına dair bilgi edinerek vahşi hayvanlarla karşılaşma riskini minimize edebilirsin. Kamp alanı seçerken, yaban hayvanlarının su kaynaklarına ya da yaşam alanlarına yakın olmamaya dikkat etmelisin.
 • Bazı bölgelerde kamp yapmak yasaklanmış ya da belirli kurallarla sınırlandırılmış olabilir. Bu nedenle kamp yapacağın yerle ilgili yönetmelikleri ve kuralları önceden öğrenmende fayda var.

ORMANDA KAMP YAPMAK YASAK MI?

Kamp yapmanın yasak olup olmadığı, bulunduğun ülke ya da bölgeye, ormanın statüsüne ve koruma altında olup olmadığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bazı ormanlar özel koruma altında olabilir ve bu tür alanlarda kamp yapmak çoğu yerde yasaktır. Bunun yanında yangın riski olan bölgelerde veya vahşi hayvanların aktif olduğu alanlarda kamp yapmak genellikle sınırlı ya da yasaktır. Ancak belirli izinlerle ya da belirlenmiş bölgelerde kamp yapmak serbest olabilir.

MalzemelerİN DE ÇEVRE DOSTU OLSUN

Kamp yapmaya karar verdiğinde, doğa ana ile baş başa kalacağını unutma. Bu nedenle yanında doğru eşyaları bulundurmak, konforun ve güvende olman için kritik öneme sahip. Tabii ki, doğa dostu kamp için çevre dostu malzemeler seçmek de bir o kadar önemli! O halde doğada kamp yaparken yanında bulundurman gereken temel malzemelere göz atabilirsin:

 • Hava koşullarına uygun bir çadır, sana sıcak ve kuru bir sığınak sağlar. Hafif ve kompakt olması taşıma kolaylığı için bonus puan demektir.
 • Hangi mevsimde kamp yapacağına göre bir uyku tulumu seçmelisin. Altına sermek için de hafif, şişirilebilir bir uyku matı ihtiyacını karşılayabilir.
 • Doğada olası yaralanmalara karşı hazırlıklı olmak adına temel ilaçlar, bandaj ve antiseptik solüsyonlar içeren bir ilk yardım çantası şart.
 • Eğer kamp alanında sıkça dolaşmayı planlıyorsan, kaybolmaman için harita ve pusula oldukça işine yarar.

Doğada Tek Başına Kamp Riskli mi?

Evet, riskli. Ama doğru planlama, hazırlık ve bilgi sahibi olarak bu riskleri minimize edebilirsin. Kamp yaparken yaban hayvanları, beklenmedik hava şartları ya da sağlık problemleri gibi durumlarla karşılaşmak mümkün. Ayrıca, tek başına olmak yani yardım alabileceğin birinin olmaması da zorlukları beraberinde getirebilir.

Kampta Sıfır Atık

Doğada çadır kampı yaparken bazı temel kurallara dikkat etmek, hem doğayı korumana hem de deneyimini daha güvenli ve keyifli kılmana yardımcı olur. Öncelikle, sıfır atık ilkesini benimsemek, doğada hiçbir iz bırakmamanı sağlar. Bu, getirdiğin her şeyi geri götürmeye özen göstermek anlamına gelir.

Yiyecek ve içecek depolama konusunda dikkatli olmalısın. Hayvanlar, yiyecek kokularını uzaktan alabilirler. Bu yüzden yiyeceklerini sıkıca kapalı kaplarda saklamak ve çöplerini doğru bir şekilde depolamak önemli.

Doğru ateş yakma ve söndürme ise kamp güvenliğinde kritik bir rol oynar. Bu nedenle ateşi sadece belirlenmiş ve güvenli yerlerde yakmalısın. Kampını terk etmeden önce, ateşin tamamen söndüğünden mutlaka emin olmalısın. Senin gösterdiğin özen, doğanın sana sunduğu bu muhteşem deneyimin sürdürülebilirliği için son derece önemli!.

Doğanın kucağında unutulmaz bir kamp deneyimine hazır mısın? İhtiyacın olan tüm ekipman ve kıyafetler için www.themoosebay.com ile doğaya çıkış yolunu keşfedebilirsin!

Doğa severlere doğaya çıkış yolu açmak ve buradan aldığı ilhamla stil önerileri, ipuçları ve çok daha fazlası ile
 The Moose Blog
 şimdi sizlerle

Bizi Takip Edin