GÜNEŞE ÇIKARKEN DİKKAT!

Sıcak yaz ayları yaklaştıkça güneşin keyfini çıkarmak isteyebilirsin. Ancak bu keyifli zamanlarda cildini ve sağlığını tehdit eden birçok tehlike bulunur. Güneş ışınları da bu zararlı etkenlerden biridir. Güneş, D vitamini ve kemik gelişimi için yararlı olsa da UVA ve UVB gibi ışınları nedeniyle cildin için tehlike oluşturabilir. Güneşin yakıcı ve zararlı ışınlarına karşı dikkatli olman ise cilt kanseri gibi ciddi hastalıklardan korunmana yardımcı olur. Güneş kremleri, güneşten koruyan kıyafetler, şapkalar, gözlükler gibi koruyucu araçlar sağlıklı ve güvenli bir yaz geçirmeni sağlar. Fakat güneşten korunmak, sadece yaz aylarında değil yılın her döneminde önemlidir. Peki, güneşten korunmak için ne yapmak gerekir? İşte yazın tadını çıkarman için güneşten korunmanın en etkili yolları!

Güneşten Neden KorunmaLıyız?

Güneş ışınları, dünya üzerindeki hayatın sürmesi için olmazsa olmazdır. Çünkü güneş bitkilerin fotosentez yapmasını sağlar, D vitamini üretimine katkıda bulunur ve genel olarak moralini yükseltir. Ancak, güneş ışınlarına uzun süreli, korunmasız maruz kalman çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Dolayısıyla sağlığını tehdit eden bu tehlikeleri en aza indirmek için güneşten mümkün olduğunca korunman gerekir.


Güneş ışınları, UV olarak bilinir ancak A, B ve C olmak üzere üç ana bileşenden oluşur. Atmosfer, UVC ışınlarını tamamen engellerken UVA ve UVB ışınlarını engelleyemez ve bu ışınlar yeryüzüne ulaşır. UVA ışınları, cildin daha alt katmanlarına nüfuz ederek genç yaşta yaşlanmaya neden olur, UVB ışınları cildin yüzeyine zarar vererek güneş yanıklarına, cilt kanserine sebep olabilir. Bu nedenle, güneşin zararlı ışınlarından korunman hem cilt sağlığın hem de genel sağlığın için hayati öneme sahiptir.

CİLT KANSERİNE SEBEP OLABİLİR!


Güneş ışınları kısa ve uzun vadede birçok sağlık sorununa yol açabilir. Örneğin; güneş yanıkları, UVB ışınlarının cildin üst tabakasına zarar vermesiyle oluşur. Cilt, kızarır, şişer, değişen şiddetlerde acı hissi oluşur. Şiddetli güneş yanıkları, su toplayan kabarcıklar, cilt soyulması ile sonuçlanabilir. Cilt yanığı ise sadece acı vermez uzun vadede cilt kanserine yol açabilir.


UVA ışınları, cildin elastin ve kolajen yapısını bozarak erken yaşlanmaya neden olur. Ciltte kırışıklıklar, lekeler, sarkmalar meydana gelir. Güneşin yakıcı ışınlarından korunmayan cilt, zamansız yaşlanma belirtileri gösterir. Güneşin göz ardı edilemeyecek zararlarından biri de cilt kanseridir. Cilt kanseri, güneş ışınlarına uzun süreli korunmasız maruz kalmanın en ciddi sonucudur. Melanom, bazal ya da skuamöz hücreli karsinom gibi kanser çeşitleri, güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmaktan kaynaklanır. Erken teşhis edilmezse hayati tehlike oluşturabilir.


Güneşin zararlı ışınları, gözlere de zarar verebilir. Uzun süreli UV maruziyeti; katarakt, makula dejenerasyonu ile göz kanserine yol açabilir. Güneş gözlüğü kullanman gözlerini koruman için önemlidir. Ancak gözlük seçiminde hangi ışınları filtrelediğine dikkat etmelisin. Bununla birlikte aşırı UV maruziyeti, bağışıklık sistemini de zayıflatabilir. Güneşin zararlı ışınları seni bitkin, halsiz bırakacağından vücudunun diğer hastalıklara karşı savunmasız kalmasına neden olabilir.

GÜNeŞTEN NASIL KORUNURUZ?


Güneşin zararlı etkilerinden korunman için alabileceğin çeşitli önlemler vardır. Koruyucu kıyafetler ve güneş kremleri bunların başında gelir. Güneşin tam tepede olduğu zaman diliminde özellikle hem UV korumalı kıyafetler giymeli hem de açık kalan cildine yüksek SPF’li bir krem sürmelisin. Ancak güneşten korunmak için bazen bu önlemler de yeterli olmayabilir. Sen de yaz aylarında açık hava aktiviteleri yapmaktan hoşlanıyor, sürekli güneşe maruz kalıyorsan kıyafetlerine, cildine ve aksesuarlarına dikkat edebilirsin. İşte zararlı ışınlardan korunmanın en etkili yolları!

Güneş Kremleri

Güneş kremleri, UV ışınlarından korunmanı sağlayan en önemli araçlardandır. SPF (Güneş Koruma Faktörü) değeri, koruma derecesini belirtir. Güneş kremi seçerken en az SPF 30 geniş spektrumlu (UVA ve UVB koruması) olmasına dikkat edebilirsin. Güneş kremini dışarı çıkmadan 15-30 dakika önce bolca uygulamalı, suya girdikten veya terledikten sonra yenilemelisin. Ayrıca, dudakların için de güneş koruyucu balm kullanman önemlidir.


Güneş kremlerinin etkinliği sadece SPF değeriyle sınırlı değildir. Düzenli ve doğru kullanım da oldukça önemlidir. Özellikle açık hava etkinliklerinde, her iki saatte bir güneş kremi yenileyerek cildin güneşe maruz kalan tüm bölgelerine uygulayabilirsin. Bununla birlikte güneş kremi kullanımını sadece plajda veya havuz kenarında değil günlük yaşamda da bir rutin haline getirmen önemli.

UV Filtreli Kıyafetler

Güneşten korunmanın bir diğer yolu da uygun kıyafetler giymektir. Geniş kenarlı şapkalar ve uzun kollu bol giysiler, UV ışınlarının cildine ulaşmasını engeller. Günümüzde, UV koruyucu kumaşlardan üretilmiş özel giysiler de bulunur. UV korumalı tişört, mont, atlet ya da tayt gibi kıyafetler ekstra koruma sağlar, güneşin zararlı etkilerini en aza indirir.


UV koruyucu giysiler, özellikle açık hava sporlarında oldukça etkilidir. Ancak uzun süre dışarıda kalman gerekiyorsa yine bu tür giysilerle cildini koruyabilirsin. UV filtreli giysiler, UV ışınlarını engelleyen özel dokuma teknikleri ve materyaller kullanılarak üretildiğinden cildinin güneşten korunması sağlanır ve aynı zamanda rahatlık sunar. Örneğin, kamp gibi açık hava etkinliklerinde kıyafetlere ek olarak UV korumalı çadırlar tercih edebilirsin.

Güneş Gözlükleri

Gözlerini, güneşin yıpratıcı etkilerinden koruman için UV korumalı güneş gözlükler kullanmalısın. Özel üretilen kaliteli güneş gözlükleri UVA ile UVB ışınlarını aynı anda engeller. Dolayısıyla kaliteli bir güneş gözlüğü, göz sağlığını korumanın yanı sıra göz çevresindeki hassas cildin de zarar görmesini önler. Kaz ayağı denen kırışıklıkların oluşmasını geciktirir. Bu nedenle güneş gözlüğü seçerken UV400 etiketli olanları tercih edebilirsin. Bu etiket, gözlüklerin UV ışınlarını yüzde 100 engellediğini belirtir. Ayrıca geniş çerçeveli gözlükler, göz çevresini daha iyi koruyarak ekstra koruma sağlar.

Gölge Alanlarda Kalmak

Gün içinde, özellikle UV ışınlarının doğrudan yansıdığı 10:00 – 16:00 saatleri arasında gölgede kalman güneşten korunmanın etkili bir yoludur. Eğer dışarıda olmak zorundaysan sık sık gölge alanlara geçerek cildinin güneşle doğrudan temasını azaltabilirsin. Gölge alanlar sadece güneş yanıklarını önlemekle kalmaz aynı zamanda aşırı ısınmayı, sıcak çarpmasını da engeller. Gölge alanlarda geçirilen zaman, güneşin zararlı etkilerinden korunmak için oldukça basit ama etkili yöntemlerden biridir.


Korunma yöntemlerine ek olarak güneşe çıkmadan önce bazı önlemler alman da faydalı olabilir. Örneğin, bol sıvı tüketmek, cildin nem dengesini koruyarak güneş yanıklarını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, bazı ilaçlar cildin güneşe karşı hassasiyetini artırabilir, bu nedenle ilaç kullanıyorsan doktoruna danışabilirsin.


Sen de güneşin tadını çıkarmak ama cildini ve sağlığını korumak istiyorsan güneş koruyuculu kıyafetler ve aksesuarlar kullanabilirsin. Açık hava aktivitelerini daha konforlu kılan tüm ekipmanlar için www.themoosebay.com’a göz at!

Doğa severlere doğaya çıkış yolu açmak ve buradan aldığı ilhamla stil önerileri, ipuçları ve çok daha fazlası ile
 The Moose Blog
 şimdi sizlerle

Bizi Takip Edin